Festivalul International "Zilele Teatrului Ludic"
Iasi , Iasi.
Marţi 4 Decembrie 2012 16:00 - Sâmbătă 8 Decembrie 2012
Iasi
Categorii: Festivaluri , Spectacole si Filme
Intre 4 si 8 decembrie, Iasul gazduieste a V-a editie a Festivalului International "Zilele Teatrului Ludic". Vor fi cinci zile de spectacole de teatru si ateliere, desfasurate in mai multe sali din oras, toate cu intrarea gratuita. Trupe din Spania, Cehia, Franta, Moldova, Bucuresti, Cluj-Napoca, Alba Iulia, Sfantu Gheorghe, Galati, Timisoara si Iasi vor oferi spectacole diverse, de inalta calitate publicului de toate varstele.
Programul festivalului:
MARŢI, 4 DECEMBRIE
16.00 – Prea trista comedie şi tragica moarte a lui Pyram şi a Thiseei, adaptare după W. Shakespeare, „So Trupa”, Palatul Copiilor Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS
17.00 – Cerere în căsătorie, după A.P. Cehov, Teatrul „Parc Copou”, Casa de Cultură „M. Ursachi” Iaşi – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)
17.30 – Dessins invisibles, adaptare după A. de Saint-Exupéry (Micul Prinţ), Trupa „Les Apos”, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză
19.00 – Apparemment non, adaptare după Matei Vişniec, Trupa „Mooz”, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză
20.30 – Conu’ Leonida faţă cu reacţiunea, adaptare după I.L. Caragiale, Trupa „Teatru ‘ntre cămine”, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS
22.30 – Spectacol Café-Teatru – O noapte furtunoasă, adaptare după I.L. Caragiale, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)
MIERCURI, 5 DECEMBRIE
16.00 – Les Chatouilles, adaptare după Alain Gibaud, Formaţia „Farouches”, Liceul „G. Ibrăileanu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză
17.00 – Jacques sau Supunerea, de Eugène Ionesco, Trupa „E.T.C.”, Clubul CFR Iaşi – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)
17.30 – Black Comedy, de Peter Shaffen, Grupul „Skepsis”, Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia – Sala Azur, CCS
19.00 – Iubirea e un lucru foarte mare, adaptare după texte de Ion Băieşu, Teatrul Studenţesc „Thespis”, Casa de Cultură a Studenţilor Timişoara – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)
20.30 – Poveşti de familie, adaptare după B. Srbljanovic, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS
22.30 – Spectacol Café-Teatru – Ultimul Godot, adaptare după Matei Vişniec, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)
JOI, 6 DECEMBRIE
11.30-13.30 – Atelier de teatru susţinut de actorul şi regizorul Eugene Nacht (Israel)
16.00 – Ahogyan a víz tükrözi az arcot (Chipul din oglinda apei), teatru-documentar creat de Fazakas Misi, Teatrul Independent „Osonó” Sfântu Gheorghe – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou) – spectacol în limba maghiară, supratitrat în limba română
16.30 – Ultimul Don Juan, de Paul Ioachim, Trupa „E.T.C.”, Clubul CFR Iaşi – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)
17.00 – Aşteptându-l pe spectator, adaptare după Matei Vişniec, Teatrul Studenţesc „Thespis”, Casa de Cultură a Studenţilor Timişoara – Sala Azur, CCS
18.30 – Zoo Story, de E. Albee, Teatrul Mic, Chişinău, Republica Moldova – Sala Azur, CCS
20.00 – Un şoarece bătrân de teatru, recital după A.P. Cehov, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Studio Ludic, CCS
21.00 – Desembre 2012 (Decembrie 2012), Teatre de Contacte, Girona, Spania – Sala Gaudeamus, CCS
22.30 – Spectacol Café-Teatru – Poem irlandez pentru vioară şi suflet, adaptare după John Kendrick, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)
VINERI, 7 DECEMBRIE
11.30-13.30 – Atelier de teatru susţinut de actorul şi regizorul Eugene Nacht (Israel)
16.00 – Demain l’aurore (Zorii zilei de mâine), musical creat de Jean-François Gallon şi Frédéric Larrieu, Compania de Teatru „La Petite Famille”, Souillac, Franţa – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)
17.30 – Amor în micul Paris, adaptare după I.L. Caragiale, Trupa „Teatru ‘ntre cămine”, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” Iaşi – Foaier, CCS
18.30 – Amalia dýchá zhluboka (Amalia respiră adânc), de Alina Nelega, Compania de Teatru „Karel Čapek”, Dĕčin, Republica Cehă – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)
20.30 – 8 femei, de Robert Thomas, Universitatea „Spiru Haret”, Facultatea de Arte, Specializarea „Artele spectacolului”, anul III, Bucureşti – Sala Gaudeamus, CCS
SÂMBĂTĂ, 8 DECEMBRIE
16.00 – Decor, de Iulia Grigoriu, Trupa „Quasar”, Casa de Cultură a Studenţilor Galaţi – Sala Gaudeamus, CCS
– Simfonie nescrisă la lumina lunii, spectacol de teatru-dans creat de Diana Tănase şi Bogdan Căpătan, Trupa „De ce ficatul?”, Casa de Cultură a Studenţilor Galaţi – Sala Gaudeamus, CCS
17.30 – Frumosul indiferent, adaptare după Jean Cocteau, Compania „Studio 24”, Casa de Cultură a Studenţilor Bucureşti – Sala Azur, CCS
18.30 – Despre sexul femeii – câmp de luptă în războiul din Bosnia, adaptare după Matei Vişniec, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Studio Ludic, CCS
19.30 – Edith Piaf, după un scenariu de Sorin Misirianţu, Teatrul Studenţesc „Gaudeamus”, Clubul Cultural al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca – Sala Azur, CCS
20.30 – Canarul albastru, după un scenariu de Mihai Mălaimare, Teatrul Masca, Bucureşti – Sala Gaudeamus, CCS
Mai multe detalii: http://ludic.ro/Program.html
Concert Taking Back August • Lansare de album „Chrysalis"
Iasi, Iasi. Joi 4 Aprilie 2024Concert Iris - Cristi Minculescu, Valter & Boro - ”The Best Of”
Iasi, Iasi. Sâmbătă 30 Martie 2024Targul de carte Gaudeamus la Iasi - 2024
Iasi, Iasi. 18 Sep 2024 - 22 Sep 2024- Comentarii dupa (0)
- Poze & Video(0)
- Comentarii inainte (0)
- Participanti (0)
-
Ai ceva de zis?.Da-ti cu parerea